Hry škola hrouVzdělávání za pomocí her a rady.

Rozbor textu.

Publikováno 25.12.2016 v 12:58 v kategorii Rozbor textu., přečteno: 82x

Rozbor textu, vás naučí mnoha věcem, aji jak pochopit zadání na určitou otázku z daného učiva, protože pochopení textu je i pochopení učiva. To se týká i hendikepovaných lidí, či lidí s poruchou učení. Lépe se vám učí a za pomocí her je to i zábava.
Nejlépe je začít u jednoduchých pohádek.
Například: Pohádka. Červená karkulka. Určíme si hlavní postavy a to jsou: Karkulka, vlk a vedlejší postavy:babička, myslivec a maminka karkulky.
Kladná postava: Karkulka, myslivec, babička, a rodiče karkulky.
Záporná postava: vlk.
Řekneme si proč Karkulka, myslivec, babička a rodiče karkulky, jsou kladná postava, protože činí dobro a víme že kladné postavy, činí dobro a nedělají nic zlého.
Řekneme si proč vlk je záporná postava, protože záporná postava činí zlo a dělá zlé a špatné věci.
Tím zjišťujeme, že se tady objevuje bílá a černá, bílá představuje kladnou postavu a černá zápornou postavu. Podle toho taky rozpoznáme, zda je tam víc bíle nebo černé a to tak, že si řekneme, čeho se tam víc nachází, zda je tam víc dobra nebo zla, může se stát, že tam může být obojího stejně. Můžeme taky si říct, zda dobro neboli kladné postavy, zvítězili nad zlem nad zápornými postavami, což u této pohádky je jasné, díky myslivcovi, který představuje kladnou postavu a činí dobro.
Řekneme si, co každá postava dělá: maminka karkulky, vypraví Karkulku za babičkou, karkulka, jde za babičkou, ale neuvědomuje si, že to není babička ale vlk, který snědl babičku a tak mu karkulka dává otázky. Vlk snědl babičku a chce sníst i karkulku a odpovídá karkulce na otázky a nakonec jí sní. Babička je snězená, myslivec je hrdina, který všechny vysvobodí.
Ted si řekneme, co to je. Je to pohádka a poznáme to podle postav a kde se děj odehrává.
Tohle byl krátký rozbor, můžeme tam toho rozebrat víc.
Tak že, je dobré si přečíst, jaký styly jsou a abychom si podle nich mohli určit, co jaký styl znamená a podle čeho se rozpoznají, například: pohádky, báje, komedie, pověsti atd a zapomocí rozebírání textů vnímat učivo a o čem je.